nefis
04 خرداد 1402 - 15:29

درخواست نمایندگان کردستان از وزیر اقتصاد/ سرمایه‌گذاران را حمایت ‌کنید

مجمع نمایندگان کردستان در مجلس مشکلات استان را با وزیر اقتصاد در میان گذاشتند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، بهزاد رحیمی عصر امروز در نشست فعالان اقتصادی و شورای بانک‌های استان کردستان با وزیر اقتصاد؛ برگزاری این نشست با ارائه راهکار را ضروری دانست و اظهار داشت: متاسفانه تاکنون از شعار سال عقب هستیم و نتوانسته‌ایم در راستای تحقق این فرمان که یک تکلیف است، 

وی با ابراز گله‌مندی از بانک ملی که تولید را مهار می‌کند گفت: با این رویکرد و مهار تولید، دیگر زحمتی برای رشد تولید نمی‌خواهد.

رئیس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی با ادعای اینکه عملکردی در تبصره 18 نداشته‌ایم و متقاضیان این حوزه هنوز تسهیلاتی دریافت نکرده‌اند، تصریح کرد: ایجاد منطقه آزاد بانه و مریوان از دولت گذشته تاکنون شاهد اقدام عملی در این حوزه نبوده‌ایم.

وی با بیان اینکه واردکنندگان بانه‌ای با مهندسی معکس و ریسک‌پذیری اکنون به تولید کننده تبدیل شده‌اند، افزود: انتظار می‌رود فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران حمایت شوند.

رحیمی با تاکید بر اینکه جایگاه و نمایندگی گمرک در بانه ارتقا یابد، بیان کرد: امیدواریم این سفر منجر به خیر و برکت و حل مشکلات حوزه اقتصادی شود.

تولید در کردستان خوابیده است

شیوا قاسمی‌پور، عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه بدون واقعیت تولید عملا خوابیده است، خاطر نشان کرد: تولیدکنندگان کردستانی افسرده و نیازمند توجه و حمایت هستند.

وی بیان کرد: کشور نیاز به تغییر و تحول دارد که آن هم با حمایت از تولید محق خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه علی‌رغم گذشت چندین سال اجرای طرح توسعه و تضمین سرمایه‌گذاری در شرق و غرب عملیاتی نشده است، ابراز داشت:

وی تاکید کرد: انتظار می‌رود تسهیلات خاص در قالب تبصره 16 برای اشتغال‌زایی در به استان کردستان اختصاص یابد.

قاسمی‌پور با اشاره به اینکه سال گذشته 1807 میلیارد تومان تسهیلات تبصره 16 به استان کردستان اختصاص یافته که از سال گذشته دیگر تسهیلاتی تخصیص نیافته است، یادآور شد: سهم 6 دهم درصدی منابع بانکی کردستان، نیاز استان را برطرف نمی‌کند. باین روند تولید پیش نمی‌رود.

مشکلات فعالان اقتصادی کردستان برطرف شود

محسن فتحی، نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس با بیان اینکه امیدواریم دغدغه فعالان اقتصادی در این‌ نشست برطرف شود، اظهار داشت: رفع مشکلات مرز باشماق از درخواست‌های مجمع نمایندگان کردستان است.

موانع پیش‌روی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران در کردستان برطرف شود

سید مهدی فرشادان، دیگر نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس نیز در این نشست با اشاره به اینکه  کردستان بیکارترین استان کشور و با فاصله 5درصد بیشتر رتبه نخست را با استان دیگر دارد، اظهار کرد: متاسفانه نتوانسته‌ایم تولیدکنندگان را به سمت رونق تولید هدایت کنیم.

وی با بیان اینکه همواره می‌گوییم برای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان فرش قرمز پهن می‌کنیم اما چه فرش قرمزی پهن کرده‌ایم؟ گفت: موانع زیاد و بروکراسی‌های طولانی اداری سر راه سرمایه‌گذاران است.

عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس از وزیر اقتصاد خواست که تسهیلات ویژه‌ای برای تولیدکنندگان اختصاص دهد؛ چرخه امنیت در کردستان خوب می.چرخد اما چرخه اقتصاد زنگ‌زده است؛ امید زیادی به طرح منطقه آزاد بانه و مریوان داشتیم که به هیچ‌جا نرسید.

فرسادان از شرکت‌های بزرگ خواست که به کزدستان بیایند و در این استان سرمایه‌گذاری کنند.

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1238028